LV / EN

Sākums Metodes Resursi Par mums Atsauksmes Kontakti

Personīgais darba galds birojā – vai nepieciešamība?

Publicēts: 20.07.2016

Līdzās darbinieku algām, biroja telpu uzturēšana veido vienu no lielākajām izmaksu pozīcijām lielā daļā organizāciju. Tādēļ nereti tiek meklēti veidi, kā samazināt šīs izmaksas. Viens no populārākajiem risinājumiem ir depersonalizēt darba vietas, padarot tās par pieejamām katram. Šāda pieeja ir īpaši populāra kombinācijā ar brīvo darba laiku vai attālinātā darba iespējām. Ir organizācijas, kas tādējādi spēj samazināt nepieciešamo biroja platību un darba vietu skaitu trīs reizes vai pat vairāk.

Tomēr ietaupījums vienlaikus rada arī negatīvas sekas. Šogad publicētā pētījumā, kurā apkopoti dati no birojiem Austrālijā*, ir konstatēts, ka šāds izkārtojums ir saistīts ar zemāku darbinieku produktivitāti. To galvenokārt ietekmē nevis pašas darba vietas neesamība, bet saistītie faktori – grūtības izvietot darbam nepieciešamos palīglīdzekļus sev ērtā, ierastā veidā un skatīšanās neērtā pozā nelielajā portatīvā datora monitorā, kā arī sazināšanās ērtums ar darba kolēģiem, kuri katru dienu ir jāmeklē citā vietā. Nereti traucē arī trokšņa līmenis – sekas tam, ka depersonalizētās darba vietas ir izveidotas atvērtā tipa plānojumā. Liela nozīme ir arī tam, cik pareizi ir aprēķināts nepieciešamais depersonalizēto darba vietu skaits, jo daļā organizāciju vietu trūkuma dēļ nākas izmantot atpūtas telpas, virtuves galdu u.tml.

Savukārt negaidīti pozitīvi darba rezultātu ietekmē tas, ka darbinieki sāk nākt uz darbu agrāk, lai paspētu ieņemt sev ērtākās, iemīļotās vietas.

 

Ņemot vērā negatīvās iespējamās sekas, depersonalizēto darba vietu ieviešana ir rūpīgi jāpārdomā no ietaupījumu un ieguvumu viedokļa. Sevišķi aktuāli tas varētu būt darbiniekiem, kuru darbam ir visaugstākā pievienotā vērtība – viņiem tomēr būtu ieteicams saglabāt personalizētas darba vietas vai citā veidā nodrošināt paaugstinātu komfortu.

* Kim, J., Candido, C., Thomas, L., de Dear, R. (2016). Desk ownership in the workplace: The effect of non-territorial working on employee workplace satisfaction, perceived productivity and health. Building and Environment, 103, 203-1214

Vecāki ieraksti...

© CreaTest, 2014